چند دلیل شگفت انگیز یادگیری شطرنج برای کودکان

بازی شطرنج از جمله بازی هایی است که هم برای کودکان مناسب است و هم برای بزرگسالان و هر دو گروه می توانند به راحتی به یک شطرنج باز حرفه ای تبدیل شوند. شطرنج به عنوان یک بازی فکری مزایای ویژه ای دارد که این مزیت ها نیز در مورد بزرگسالان و کودکان صدق می کند.

در مطلب امروز قصد داریم تا چند دلیل اعجاب انگیز برای یادگیری شطرنج در کودکان را بیان کنیم و از مزایای شطرنج برای کودکان صحبت کنیم تا والدین عزیز هرچه بیشتر با این بازی شگفت آور آشنا شده و زمینه  رشد و پرورش را برای دلبندشان فراهم بیاورند. با ما همراه باشید.

مزیت بازی شطرنج برای کودکان

بازی شطرنج برای کودکان مزیت های بسیاری دارد. یکی از این مزیت ها برطرف کردن احتیاج کودک به بازی با دوستان و همسالان خود است. کودک وقتی که شطرنج را بیاموزد، به راحتی می تواند با دوستان خود بازی کند و به دلیل اینکه وقت او با بازی مفیدی مثل شطرنج پر می شود، کمتر به سراغ بازی های دیجیتال و کامپیوتری می رود که از آسیب بازی های دیجیتال د رامان می ماند.

همچنین به دلیل اینکه شطرنج یک بازی برای همه سنین است، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و سایر بزرگتر ها نیز با تمایل و لذت بیشتری به بازی با فرزندشان می پردازند و بازی برای بزرگتر ها نیز خسته کننده نیست. همین امر باعث تقویت ارتباط بین پدر و مادر با فرزندشان نیز میشود که در کودک تاثیر مثبت فوق العاده ای دارد.


فیلم آموزشی مقدماتی شطرنج برای کودکان


تاثیر شگفت آور بازی شطرنج بر آینده  کودکان

کودکان به واسطه یادگیری شطرنج و بازی با آن، رفته رفته به یک فرد دقیق و نکته سنج تبدیل می شوند که قدرت تصمیم گیری درست در موقعیت های مهم را بخوبی می داند و همین امر باعث می شود تا در آینده نیز برای شغل خود بتواند مدیر خوبی باشد و در موقعیت های گوناگون، شرایط را سنجیده و بهترین تصمیم ها را بگیرد.

نقش حیاتی شطرنج در حافظه کودکان

اولین و مهم ترین تاثیر شطرنج، تقویت حافظه است که حتی می تواند منجر به افزایش ضریب هوشی نیز بشود. این تاثیر بی نظیر که اتفاقا بسیار مهم و کاربردی در زندگی هر انسان است؛ برای بزرگسالان و حتی سالمندان نیز صدق می کند. اما در کودکان بسیار مهم تر و مفید تر واقع می شود چرا که بر روی ابعاد گوناگون زندگی آنها نیز تاثیر مثبت و بالایی دارد.


جهت آموزش مجازی و آنلاین شطرنج کلیک کنید


تاثیر بالای شطرنج در قدرت تصمیم گیری کودکان

یکی دیگر از مزیت های یادگیری شطرنج برای کودکان، ایجاد مهارت  و تقویت قوه ی تصمیم گیری است. به این صورت که کودکان در هنگام بازی شطرنج می بایست قبل از دست زدن به هر گونه مهره ای، شرایط بازی را رصد کرده و برنامه خود را برای حرکت های بعدی بچیند و همچنین حرکت احتمالی حرف را نیز پیش بینی کند.

این بررسی و آنالیز موقعیت و تلاش برای گرفتن بهترین تصمیم قبل از هرگونه عمل، باعث می شود تا به مرور قدرت تصمیم گیری در کودک تقویت شده و رفته رفته بتواند در موقعیت های مختلف دیگر زندگی نیز آن را پیاده کند.

نقش مهم شطرنج در مهارت حل مسئله کودکان

از آنجایی که شطرنج یک بازی ذهنی و فکری است و بازی های فکری نیز بر پایه حل مسئله پیش می روند، شطرنچ نیز باعث بوجود آمدن توانایی حل مسئله در کودکان شده  و انجام مکرر بازی شطرنج باعث تقویت این مهارت در آنها می شود.

مهارت حل مساله برای کودکان یک مهارت مهم و تاثیر گذار است که ایجاد و تقویت آن در کودکان کار چندان آسانی نیست که شما با آموزش شطرنج به فرزندتان می توانید به راحتی از طریق یک بازی و تفریح آن را در دلبندتان ایجاد و به مرور پرورش دهید تا در مراحل گوناگون زندگی شاهد موفقیت های بیشتر او باشید.

نتیجه گیری

در مطلب امروز به مزایای مفید و اعجاب انگیز شطرنج اشاره کردیم که این فواید به ویژه برای کودکان به چه صورت است. از تاثیر شطرنج در آینده کودکان گفتیم و با نقش حیاتی شطرنج در حافظه آنها آشنا شدیم. همچنین دانستیم که شطرنج چه تاثیر باور نکردنی بر تقویت قدرت تصمیم گیری کودکان داشته و یادگیری به همراه تکرار بازی برای آنها نتیجه ی پرورش مهارت مهم و تاثیر گذار حل مساله را نیز به همراه دارد.


جهت آموزش حرفه ای و مقدماتی شطرنج در مشهد کلیک کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک احتیاج دارید؟ با ما چت کنید