آشنایی با حرکت مهره ها و قوانین مقدماتی بازی شطرنج

آشنایی با قوانین مقدماتی شطرنج

بازی شطرنج یکی از کهن ترین بازی های موجود در دنیا می باشد که به صورت دو نفره صورت می گیرد. در این بازی یک صفحه با ۶۴ خانه موجود می باشد که سی و دوتای آنها سیاه و سی و دوتای دیگر سفید می باشد و دارای سی و دو مهره که شانزده تا سیاه و شانزده تا سفید است.

عده ای بازی شطرنج را یک سرگرمی می دانند ولی تعداد کثیری از بازیکنان شطرنج این بازی را به عنوان یک ورزش ذهنی قبول دارند.

پیشنهاد می کنیم قبل از شروع یادگیری شطرنج بهتر است کتاب های شطرنج و مقالات شطرنج و مجله شطرنج را مطالعه کنید بعد به سراغ آموزش بیایید.

پیروزی در بازی شطرنج کاملا وابسته به تفکر بازیکنان و هوش آنها بستگی دارد که وقتی فاکتور محدودیت زمان را نیز به آن اضافه می کنیم حساسیت و زیبایی آن دوچندان می شود. آشنایی با حرکت مهره ها و قوانین مقدماتی بازی شطرنج

قدمت این بازی حدودا به ۱۵۰۰ سال پیش بر می گردد و نکته جالب آن این است که مخترع این بازی پر طرفدار ایرانیان بوده اند. البته عده ای نیز اعتقاد دارند این بازی توسط هندیان، مصریان، یهودیان و یا یونانیان باستان ابداع شده است.


همین اکنون ثبت نام کنید.. کلاس های آموزشی شطرنج در شهر مشهد


نحوه حرکت مهره های شطرنج

در بازی شطرنج شش نوع مختلف مهره وجود دارد که این مهره ها عبارتند از پیاده یا سرباز، رخ یا برج، اسب، فیل، وزیر و شاه. توجه داشته باشید که در بازی شطرنج مهره ها نمی توانند از روی هم رد بشوند و یا در یک خانه نمی توان بیش از یک مهره قرار داد.

حرکت هر نوع مهره مختص خودش می باشد که باید در بازی شطرنج این قواعد را حفظ کرد.

  • حرکت مهره شاه در بازی شطرنج

با ارزش ترین مهره بازی شطرنج مهره شاه می باشد که در عین با اهمیت بودن ضعیف ترین مهره نیز می باشد. مهره شاه می تواند با هر بار حرکت تنها یک خانه جابجا شود و این حرکت می تواند به بالا، پایین، چپ، راست و یا ضربدری باشد.

دقت داشته باشید به دلیل اهمیت بالای این مهره در بازی شطرنج بهتر است از این مهره کمتر استفاده کنید و در نهایت زمانی که مهره شاه تهدید می شود حالت کیش به وجود می آید.

مهره شطرنج دی جی تی های کپی

  • حرکت مهره وزیر در بازی شطرنج

مهره وزیر در بازی شطرنج قدرتمند ترین مهره می باشد. مهره وزیر می تواند به هر سمتی و هر تعداد خانه ای با هر بار بازی حرکت کند و تنها از روی مهره ها نمی تواند رد شود و باید مسیر انتخابی برای حرکت وزیر خالی از مهره های خودی باشد.

  • حرکت مهره رخ یا برج در بازی شطرنج  آشنایی با حرکت مهره ها و قوانین مقدماتی بازی شطرنج

مهره رخ مانند مهره وزیر می تواند به هر تعداد خانه در هر بار بازی حرکت کند و تفاوت آن با مهره وزیر در این است که تنها می تواند به سمت بالا، پایین، چپ یا راست حرکت کند. مهره رخ در بازی شطرنج بسیار قدرتمند بوده و در محافظت از مهره های دیگر نقش کلیدی دارد. البته مهره رخ نیز نمی تواند از روی مهره های خودی رد شود.

  • حرکت مهره فیل در بازی شطرنج

در بازی شطرنج مهره ای داریم با نام فیل که این مهره می تواند به تعداد دلخواه خانه در هر بار بازی حرکت کند و نوع حرکت این مهره به صورت اریب می باشد.

البته هر بازیکن دو مهره فیل در بازی شطرنج دارد که یکی روی خانه سفید قرار دارد که به آن فیل سفید گوییم و دیگر مهره فیل روی خانه سیاه قرار دارد که به آن فیل سیاه گوییم. فیل ها فقط روی خانه های هم رنگ خود می توانند حرکت کنند.

آشنایی با حرکت مهره ها و قوانین مقدماتی بازی شطرنج

  • حرکت مهره اسب در بازی شطرنج

حرکت مهره اسب در بازی شطرنج کمی با دیگر مهره ها متفاوت می باشد. این مهره به صورت L حرکت می کند یعنی دو خانه به هر جهت (به غیر از اریب) و یک خانه به راست یا چپ.

  • حرکت مهره پیاده در بازی شطرنج

مهره سرباز می تواند تنها یک خانه رو به جلو حرکت کند و حمله آن به صورت اریب می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک احتیاج دارید؟ با ما چت کنید